זהו נאום פרישה שנכתב עבור מורים לקראת פרישה. מורים המתכוננים לפרישה מבית הספר נא לפנות אליו.


נאום טקס הפרישה של מנהלת חטיבת הביניים

עם הכניסה לקמפוס התמלא כל השטח מסביב לבית הספר בניחוח ירוק, וחשבתי שכאן מתחילה עונת הירוק הרענן. אני מאוד מצטער על כך שאפשרתי לכל כך הרבה אנשים להתאסף בחדר כושר כל כך צפוף למרות שהחום לא פסק.

המחשבה הראשונית שלי הייתה שאני הולך להגיד שלום בקצרה למורים ולתלמידים שאיתם עבדתי. עם זאת, ברצוני להביע את תודתי העמוקה לסגן מנהל בית הספר ולחברי סגל נוספים שארגנו טקס פרישה מפואר באופן בלתי צפוי.

הפרישה, שמזמן חשבתי עליה כעל עסק של מישהו אחר, הגיעה גם אליי, והיום מסתיימת קריירת ההוראה בת 33 השנים שלי. בינתיים, בזכות העזרה והתמיכה הנדיבה שלך, אני אסיר תודה על האפשרות לפרוש ללא תקלות גדולות. ולראות את כל תלמידי חטיבת הביניים ○○ שאני הכי אוהב ומוקיר, ואת תלמידי חטיבת הביניים ○○ שלנו שגדלים מיום ליום עם הציפיות של ההורים והמורים שלהם, חבל שהם פורשים. אני מצטער שלא אוכל לראות אתכם שוב, אז אני לא יכול לעשות את הצעדים שלי. כולי תקווה שתלמד בשמחה עם גוף בריא ותהפוך לאדם גדול. נא לא ללכת בניגוד לציפיות המורים וההורים, אז נא להתבגר כמו שצריך.

למרות שאני עכשיו בעמדה לראות אותך גדל מבחוץ, אם אי פעם אתקל בך ברחוב, אם אני מברך אותך כמו קודם, לא תהיה שמחה גדולה מזו. גם מבלי שאף אחד יכיר בכך, ברצוני להביע את תודתי הכנה למורים שמתרגלים בשקט אהבה לתלמידיהם ולמורים שעבדו איתי קשה למען חינוך אמיתי. לבם של מורים הופך לתכשיטים שאי אפשר להשוות עם שום דבר בעולם ומאירים יפה. תהנה ללמד את הילדים כמו שתמיד עשית.

כולם, אני, המנהל ○○○, יחזור כאדם טבעי לאחר 33 שנות הוראה. בינתיים חשבתי על הוראה כייעוד ועבודה. אני רוצה להתגאות בעובדה שהקדשתי את כל מרצי לטיפוח האופי הנכון של ילדים בכל מקום בו אני עובד. במיוחד, אני חושב ש○○ חטיבת הביניים הוא בית ספר שנתן חינוך טוב יותר לאופי מכל בית ספר אחר. העובדה שילדים שגדלים שמתייחסים אליהם כמו נסיכים ונסיכות בבית ולא יודעים להיות נדיבים גדלים להיות ילדים חמי לב שמתחשבים באחרים, בזכות המורים המלומדים כאן. בינתיים, אני רוצה להרכין את ראשי בתודה למורים ולהוריי בבית הספר על שיתוף הפעולה והתמיכה הנדיבים. לעולם לא אשכח את הזכרונות שעשיתי איתך כל הזמן הזה. אני מאחל לכל המורים, ההורים וקרובי המשפחה שהשתתפו באירוע זה בריאות ואושר לאורך כל השנה.


9 במאי 2023

○○מנהל חטיבת הביניים ○○○


טקס פרישה של מנהל תיכון

שלום לכולם? עדיין חם. חם מאוד באמצע היום ככה, אבל התכוננתי מוקדם בבוקר ויצאתי מהבית, ועכשיו חשבתי שאוויר הבוקר די קר. לא יכולתי להתעלם מהשגחת הזמן. הקיץ הזה היה חם במיוחד, אז נראה היה שהסתיו לעולם לא יגיע, אבל נראה שהטבע והזמן מחכים לסתיו, לא לקיץ.

כמו סאמר, מי יודע מתי לעזוב, אני עומד מולך כי הגיע הזמן לעזוב. ניסיתי להקדיש כל כך הרבה זמן, ואני עומד במקום האחרון של העדה שאני מאמין שהיא הייעוד שלי. יש לי רגשות מעורבים. האם יש מילה שמבטאת במדויק את רגשותיי כמו המילה חרטה? במוקדם או במאוחר, אני חושב שאתגעגע למקום הזה שוב. ההתרגשות מהיום הראשון שלי בעבודה עדיין חיה, אבל עברו כבר יותר מ-40 שנה. זה מפתיע שהזמן טס. כמו שאנחנו לא יכולים להחזיק מים זורמים בידיים, אנחנו לא יכולים לתפוס את השנים החולפות, נכון?

כמורה, לעולם לא אשכח את עיני התלמידים הצעירים שהביטו בי בעיניים מאירות במהלך השיעור. זה תמיד נתן לי אנרגיה וכוח חדשים, ותמיד נתן לי תקווה, אומץ, גאווה ושמחה. יתרה מכך, כשהם הפכו לעובדים סוציאליים מן המניין ובאו לבקר אותי, זו הייתה שמחה ותגמול בעצמו.

כעת אני עומד לסיים 40 שנה מקריירת ההוראה שלי. למעשה, עצוב מאוד שאני כבר לא יכול לקבל את האנרגיות של התלמידים, אבל עכשיו אעזוב את התפקיד הזה כדי להתחיל חיים חדשים. הפרישה מכונה לעתים קרובות התחלה נוספת. אני עדיין לא מצליח להבין את זה, אבל הבוקר שבו אפקח את עיני לחיים חדשים יתחיל שוב.

וגם אם אעזוב את התפקיד הזה, זה גורם לי לחשוב מה אני יכול לעשות למען ילדים צעירים. אני רוצה להמשיך להזרים תשוקה ואהבה לעבודה החדשה שלי כפי שעשיתי עד כה. אומרים שהגב של אדם שיודע מתי לעזוב הוא יפה ועוזב כשהוא מוחא כפיים כדי לקבל את התשואות הגדולות ביותר. למרות שאני לא יכול ללמד יותר, אני גאה בעובדה שפעם לקחתי חלק במקצוע ההוראה, ואמשיך לחיות בלי בושה. תודה


9 במאי 2023

מנהל ○○○


ברכות פרישה ראשית (חורף)

שלום? מזג האוויר די קר. איך יכול להיות קר כל כך כבר בנובמבר? גם לפני כמה ימים נשבה רוח חמימה, אבל נראה שהחורף כבר מתקרב צעד אחד. קרן רוח אחת שמסתובבת מרגישה קרה יותר מהאוויר הקר המקיף אותה. זה כל כך עצוב להיפרד ממך ביום קר.

אני עוזב את בית הספר שלי היום בפעם האחרונה. בזמן שהייתי המנהלת של בית הספר התיכון ○○, שמחתי מאוד להיות עם מורים מעולים ותלמידים מעולים. תודה כשעומד כאן היום, אני יכול להרגיש את המציאות שאני כבר לא יכול להיות איתך. והזמנים שביליתי איתך כולן הבזיקו במוחי.

עמדתי על הפודיום כששובצתי לראשונה לבית הספר, והופתעתי. זה בגלל שראיתי את העיניים הצעירות של התלמידים שהם כמו אור כוכבים בוהק. זה היה רק ​​עניין של זמן עד שהסטודנטים יהפכו לאנשים גדולים אם היה להם מדריך טוב. אז הייתי ממש מרוצה מחמש שנות עבודתי בתיכון. עם המאמצים של המורים שלי ושלי, התלמידים השתנו לאט לאט, ובסופו של דבר, בית הספר התיכון שלנו נבחר לבית הספר מספר 1 ללמוד על ידי משרד החינוך. אני חושב שהסיבה שבית הספר שלנו הצליח לקבל ביקורות טובות היא בגלל שהתלמידים למדו קשה והמורים לימדו קשה. אנשים רבים מעריכים את העבודה שלי. אבל אני לא חושב שהגעתי כל כך רחוק לבד.

חבל שאם הייתה לי עוד שנה אחת הייתי יכול לשנות עוד דברים ולראות עוד התקדמות. עצוב מאוד שאנחנו צריכים לעזוב ככה. אבל לכל מה שיש לו התחלה יש סוף. הסוף יגיע אליכם בקרוב, תלמידים. סוף הלימודים שמקשה על התלמידים כרגע יגיע בקרוב, ואם יש מורים שמתקשים ללמד, יהיה סוף בקרוב. תלוי איך אתה מבלה את הרגע הזה, זה עשוי להסתיים בחרטה או שזה עלול להסתיים בגאווה. יש לך הרבה זמן. מה שאני רוצה לומר לכם התלמידים והמורים זה שלא קל להגיע לסוף בלי חרטות, אבל אם תעשו כמיטב יכולתכם ברגע זה, תוכלו להגיע לסוף משביע רצון. גם לי יש חרטות, אבל אני חושב שאני יכול להיות גאה מולכם היום שעבדתי קשה. אני לא אהיה כאן בעתיד, אבל בבקשה תעבוד קשה יותר כדי לגרום לבית הספר שלנו לזרוח. ואני מקווה שתהפוך לאדם שחי חיים ללא חרטות. תודה


3 בנובמבר 2022

מנהל ○○○


מכתב פרידה מהמנהל לתלמידים

שלום? ברצוני להביע את תודתי לכל הבוגרים וחברי הסגל הזוטר שלקחו מזמנם היקר כדי להשתתף בטקס הפרישה שלי למרות מזג האוויר הלא אחיד. היום המושב הזה הוא מקום מצער לעזוב את בית הספר שאני אוהב כבר 35 שנים ו-6 חודשים, שחסר במובנים רבים. אם תחשוב על זה, אני מאמין שהתפקיד המכובד הזה היה אפשרי בגלל העידוד והתמיכה האינסופיים שלך עד היום, ושוב, אני רוצה להביע את תודתי הכנה עם משפחתי.

כל מי שאנחנו מכבדים ואוהבים! מכיוון שהיום זה המקום שבו אני עוזב את הפוסט שלי, ברצוני לחלוק כמה מילות זכרון אישיות עם הבוגרים שלי. אני אדם בר מזל. ואני אדם שקיבל המון עזרה מאנשים סביבי. בהתחלה, באותו משרד כמו ○○ High School, תיכון מקומי יוקרתי, עבדתי יחד עם מורים בחטיבות הביניים ובתיכון. אתה לא יודע כמה המורים האלה אהבו אותי. אלמלא האהבה שלהם, כנראה שהייתי מחליף עבודה בלהט התיעוש באותה תקופה, ואני חושב שעכשיו הייתי חי חיים קשים.

עד שלימדתי במשך זמן מה, הייתי אובססיבית למבחני כניסה לקולג'. במיוחד, כשהייתי מורה בתיכון 3, הלכתי לעבודה שעה מוקדם יותר מכיתות אחרות. ליוויתי לימוד עצמי ולקחתי שאלות מסטודנטים. למרות שלא הייתי בוגר אנגלית, ניסיתי ללמד אנגלית ללא חשש. הייתה תקופה שהתפארתי שאם יש לי ציונים טובים בקולג', חשבתי שזה בגלל שאני טוב ללמד.

בשנים האחרונות, שאלתי את עצמי לא פעם, "עד כמה הייתי נאמן ללמד ולמשמעת תלמידים בבית הספר?" במבט לאחור על העבר, לא למדתי ספרי לימוד כמו שצריך ולימדתי בערך. תוך כדי הדרכת תלמידים, התעמתתי עם הרגשות שלי ולימדתי אותם בכוח. אני חש חרטה וחרטה על הזנחתי מורה עמית שלא אהבתי. במבט לאחור, התלמידים שקיבלו את ההדרכה הגרועה שלי הפכו כעת למרכז החברה שלנו. למזלי היה אם התלמידים עצמם היו חכמים ומתקדמים היטב, אבל אם יש תלמידים שחיים חיים קשים בגלל הוראתי הדלה, אני מרחם עליהם מאוד. לו יכולתי לחזור לתקופה ההיא, הייתי רוצה ללמד מכל הלב ויותר בכנות.

בזמן שניהלתי את בית הספר כמנהל, תמיד האמנתי בסיבה הברורה של המורים, בכישורים החזקים ובתשוקה לחינוך. לכן, אם אפשר, לא ניסיתי להתערב בפעילות החינוכית של המורים ותמכתי בהם מכל הלב. הסיבה לכך היא שהאמנתי שהמורים שלנו יקדישו את עצמם באמת לטיפוח הפוטנציאל של התלמידים וטיפוח בני אדם רצויים הנדרשים על ידי החברה הלאומית שלנו.

אורחים נכבדים ומורים יקרים, נראה שזמני התארך מדי. כעת אעזוב את בית הספר הטוב ○○ התיכון ואת בית הספר שבו שירתתי במשך 30 שנה. אני מצטער מאוד לעזוב, אבל אני אתקדם לעולם חדש כמו מלח שיוצא לים לא ידוע. תודה רבה על כל הזמן הזה. הֱיה שלום.


27 במאי 2023

מנהל ○○○


תודה אחרונה למנהלת לתלמידים בטקס הפרישה

שלום לתלמידי תיכון. זה הזמן שבו החום נעלם ורוח קרירה נושבת. השנה, כבר בספטמבר, העלים החלו להסתובב, וכשהבטתי למעלה, ריח הסתיו הצבעוני היה בכל מקום. ומחוץ לחלון יורד גשם, מזרז את הסתיו. עכשיו, אחרי שהגשם יפסיק, עלינו להתכונן לחורף. מתכוננים היטב לעונת החורף? הייתי רוצה לחשוב שמי שמארגן היטב את סוף השנה יכול לעוף היטב את החורף. הלב שלי כבר עסוק ומוכן לברך את השנה החדשה המרגשת, מותיר אחריו חרטות וחרטות. אני מקווה שאתה ואני נשיג את כל המטרות שקבענו להשיג השנה ומברכים על שנה חדשה מלאת תקווה.

ביום שבו הגעתי לראשונה לבית הספר הזה, זה היה תקופה שבה ירד גשם הסתיו כמו היום. עם חלוף הסתיו, וכשהחורף התקרב, התרגשתי ופחדתי כשפגשתי אותך, אבל זה כבר הזמן להיפרד מכולכם. תודה רבה, אבל איך אני יכול לתאר את הזמן שלי איתך בכמה שורות? אני אתגעגע אליך לנצח כאילו אתה מכניס את זה לאלבום תמונות כזיכרון, ואני אתפלל שיהיה לך טוב. זה מובן מאליו מאז שאני עומד לפרוש, אבל בבקשה תסלחו לי שעמדתי מולכם כמה חודשים לפני הזמן. חבל שאני לא יכול להישאר בתפקיד ההוראה יותר בגלל ההידרדרות במצב הבריאותי, וזו סיבה אישית. אתה התקווה, החלום והאהבה שלי. לאן שלא אלך, אקח את הלב הזה איתי בלי לשנות, אז בבקשה אל תהיה עצוב מדי.

『ג'ון מקסוול קוטזי』 שיבח את גדולת האמונה והאהבה כך. "כל אחד נושא בתוכו את זרע הגדולה. גם אם הזרע עדיין לא נבט, אם מישהו מאמין בו, הוא ינבט מהזרע. בכל פעם שאתה מאמין בהם, הם נותנים לך את המים, החום, המזון ואור השמש של החיים".

הזרע הגדול בתוככם הוא בתחילה כל כך קטן שרק אתם יכולים לראות אותו. אם תגדל להיות עץ ותניב פרי, תוכל להופיע כהצלחה שכולם יכולים לקנא בה. מובן מאליו שכשאתה מאמין בחזון שלך ומוכן לרוץ לקראתו, אתה בקושי יכול להשיג אותו. אתה צריך להיות מסוגל להעריך אנשים שמאמינים בפוטנציאל שלך ונותנים לך אהבה נדיבה. זה בגלל שמרירות ונדנוד בשבילך בלתי אפשריים בלי חיבה.

כל אחד! עכשיו אני אעודד אותך מחוץ לבית הספר. כאדם שרוצה שהחלומות שלך יתגשמו, אם יש לך קשיים או זקוקים לעזרה, אנא צור איתי קשר בכל עת ואבוא בריצה לעזור. כמו כן, אני לא אדאג כי המורים האחרים יספרו לך על מבחן הכניסה וידריכו אותך. עכשיו, אני עצוב להיפרד מכולכם, ואני מקווה שאשאר כמנהל הנמר שלכם לנצח. נא להקשיב היטב למורה החדש ולהיות אדם נהדר. תודה


18 באוגוסט 2023

○○מנהל בית ספר תיכון ○○○


הודעת מנהלת טקס ההתפטרות

שלום לכולם. נראה שהזמנים משתנים ממש מהר. הזמן כבר רץ לקראת סוף נובמבר 2023. ככל שהזמן עובר מהר, נראה שאנשים ודברים סביבנו משתנים בקצב מהיר. כשזה מגיע לסוף השנה, אתה חושב על זה? ‘כבר עבר ככה הזמן?’ בדרך כלל, אני אפילו לא יכול לנחש כמה מהר הזמן עובר. עם זאת, כשאני תמיד מסתכל על לוח השנה ורואה חודש עם "11" או "12" כתוב עליו, אני מבין כמה מהר הזמן עבר.

הרבה דברים משתנים עם הזמן. אבל יש דברים שלעולם לא צריכים להשתנות. לעתים קרובות אנו מבטאים זאת כ'אמת'. ככל שהזמן עובר מהר, כעת אני פורשת מתפקידי כמנהלת. גם זה יהיה שינוי. עם זאת, כמורה מוחלטת, אני רוצה להעביר את האמת שאסור לשכוח למורים הצעירים בדרכם החוצה.

זו החשיבות של כל מילה. אנחנו מורים. ילדים לומדים ומפתחים את המחשבות שלהם דרכנו. מילה ממך יכולה להיות תקווה או ייאוש לילדים כאלה. זה אומר שזה כל כך חשוב. כתוצאה מכך, עלינו להיות זהירים במיוחד בדברינו. אנחנו צריכים לדבר מילים שיכולות לתת תקווה ואומץ לילדים, לא המילים הקלות האלה שבהן אנחנו משתמשים בדרך כלל לחברים ובני משפחה.

אומרים שרבים מהחירשים בטון לא היו מסוגלים לשיר מול אחרים במשך כל חייהם בגלל מילה שמישהו זרק בטעות כאדם חירש טון. למעשה, זה נחמד לראות מישהו ששר טוב, אבל גם אם הוא לא יודע לשיר, צריך לעודד אותו לומר שהוא יותר יפה כשהוא שר בביטחון. זה בגלל שלבו של אדם לתת עוד מחיאות כפיים למי שעובד קשה ויהי מה.

מילים של מורה יכולות לבנות אנשים או להפיל אותם. בפרט, עלינו להיזהר במילים שמעריכות את כישרונו של אדם. גם אם כל אחד בעולם חירש טון, אם מישהו ישמור על מקומו וימחא כפיים, עלול להיוולד ידוען מפורסם בעולם שאף אחד לא יכול לחקות.

אז התפקיד שלנו מאוד חשוב. במילים שלנו, עתידו של הילד תלוי בכך. החוכמה שהופכת פגם קטן מאוד ליתרון, האדם שמעיר אותו, זה מה שאתה צריך לעשות.

עכשיו אני לא בקמפוס. עם זאת, אני עוזב את המקום הזה בצעדים קלים כי אני מאמין במורים הצעירים שלי. אנא זכרו את 'החשיבות של כל מילה' שהדגשתי בפעם הקודמת. תודה


18 בנובמבר 2023

מנהל ○○○


מסר לתלמידים ולמורים בטקס פרישת המנהלת

אחרי הפרישה רק חרטות חולפות. עצים בכל רחבי הרחוב צבעו את העלים שלהם בצבעים מבריקים. העלים הצבעוניים מכריזים שהגיע הסתיו. אבל לא עובר הרבה עד שהסתיו מסתיים. באמצע נובמבר נושבות רוחות קרות ומתחיל החורף. כשאני מסתכל על זה, אני חושב שהזמן נעשה יפה יותר ככל שמתבגרים. אני חושב שזה יהיה נחמד אם חייו של אדם יהיו יפים יותר ככל שהוא מתבגר, בדיוק כמו הזמן.

האדם הזה שחסר לו הרבה עוזב עכשיו את בית הספר הישן שלו. לעולם לא אשכח את האהבה וההתחשבות שעזרו לי בדרכים שונות במהלך כהונתי ומילאו את חסרונותיי. כמו כן, לעולם לא אשכח את החיוך היפה הזה שתמיד ובכל מקום בירך אותי בנימוס, ואשמור אותו בלבי.

אני זוכר שלפני כ-35 שנה, כשקפצתי לעולם החינוך עם דם צעיר בלבד וללא ידע בראש, גרמתי נזק רב לאנשים סביבי על ידי חזרה על אינספור טעויות וטעויות. כמו כן, הגעתי למקום הזה עם לב של הרהור עצמי עמוק כדי לראות אם לא לימדתי את התלמידים ברשלנות את התוכן הלא נכון.

היום, כשאני עומד במקום בו אני אמור לצאת לפנסיה, עולים במוחי יותר דברים רעים וחרטות מאשר זיכרונות של דברים טובים. אני לא בטוח אם הזדקנתי יפה.

ניתן לחלק את הפגמים של המורים לשתי קטגוריות עיקריות בהתאם למניעים שלהם. יש דברים שעשית תוך כדי ידיעת שהם לא בסדר, ודברים שהתחילו בלי לדעת שזה לא בסדר והתחילו בתמימות אבל נגמרו רע. העובדה החשובה היא שלכל אופן יכולה להיות השפעה שלילית עצומה על התלמידים. לכן, כל עבודה כמורה צריכה להתבצע תמיד לאחר הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר כיצד היא תשפיע על התלמידים שלנו.

הדבר האנושי הוא לא לדעת מה יקרה מחר. לכן, עלינו לחשוב מדוע אבותינו השאירו מאחור בהיסטוריה את האמירות שאולי המזל של היום לא יהפוך לאסון של מחר.

כשאתה חי בעולם, יש לא רק דברים טובים. לפעמים יש דברים קשים, דברים לא הוגנים, ולמה אין דברים עצובים? אם כן, כדאי לכם התלמידים לשלוח לב חם של סובלנות כאשר מורים עושים משהו לא בסדר. מערכת יחסים אמיתית בין מורה לתלמיד נוצרת כאשר המורה עוזר להם להתאושש מהטעויות ולבסס את עצמם שוב כגדולים.

במהלך כהונתי כמורה, התמזל מזלי לפגוש מורים חמים בכל מקום אליו הלכתי ולקבל הרבה עזרה. תודה לך על כל זה, ואני עומד לפרוש מבית הספר. תודה


18 באוקטובר 2023

מנהל ○○○