האם מציאות רבודה באמת מועילה? לטכנולוגיות מתקדמות יש בהכרח תופעות לוואי. אנחנו צריכים לפתור את הבעיה הזו ולהתקדם.


ב-24 בינואר 2017, Pokémon GO, משחק מציאות רבודה לנייד, שוחרר בקוריאה. בגלל אופיו של Pokémon GO להיות משחק שמשחקים בחוץ תוך כדי הליכה, רבים חזו שהוא לא יהיה הצלחה אם ישוחרר בחורף. עם זאת, בניגוד לציפיות, Pokémon GO עורר סערה עצומה ברחבי קוריאה, ומשך 5 מיליון משתמשים תוך חמישה ימים בלבד. בחוץ, אנשים רבים היו עסוקים בללכוד פוקימונים כשהם מסתכלים על הסמארטפונים שלהם, והחום לא ירד לזמן מה. איך העולם הנוכחי משתנה בגלל המציאות הרבודה, שכבשה אנשים כאלה? כמו כן, האם המציאות המוגברת שאנו חווים באמצעות Pokémon GO וכו' היא כל מה שיש למציאות רבודה?

מציאות רבודה (AR) היא טכנולוגיה המשלבת את העולם האמיתי שהמשתמש רואה בעיני המשתמש ועולם וירטואלי עם מידע נוסף בזמן אמת להצגתו כתמונה אחת. מה שראוי לציין כאן הוא שתמונה וירטואלית תלת מימדית מונחת על תמונה או רקע אמיתיים. זה יהיה קל יותר להבין אם אתה חושב על Pokémon GO. אם אתה משתמש בפונקציית AR בעת תופסת פוקימון, הרקע הופך לעולם האמיתי שנלכד על ידי המצלמה, ופוקימון וירטואלי (תמונה וירטואלית תלת מימדית) מופיע ברקע כדי לתפוס אותו.

למרות שכרגע הוא אינו ממוסחר באופן נרחב, ישנם מספר מקרים של שימוש בפונקציות מציאות רבודה. קודם כל, דוגמה מייצגת היא Pokémon GO, שהוזכרה קודם לכן. מכיוון שזה הוביל לשיגעון עצום, צפוי שיהיו אינסוף משחקים שמשתמשים במציאות רבודה בעתיד. ישנה גם אפליקציה בשם 'קטלוג איקאה' המאפשרת להתנסות במגוון רהיטי איקאה. באמצעות זה, תוכלו לקבל מידע על רהיטים ולסדר רהיטים באופן וירטואלי בביתכם. במילים אחרות, זה הופך להיות מאוד נוח כי אתה יכול לייעד רהיטים למקום מסוים לפני רכישתו מבלי לדאוג למיקומו לאחר הרכישה. למעשה, כאשר רכשתי רהיטים והנחתי אותם בבית, קיבלתי החזר מכיוון שהאורך היה ארוך מהמידע שצוין ולא יכולתי למקם אותו היכן שרציתי. אבל אתה לא צריך לדאוג לגבי זה בעתיד. ישנה גם אפליקציית איפור וירטואלית בשם 'YouCam Makeup' המאפשרת לך לסגנן את עצמך באופן וירטואלי עם איפור, אביזרים ואפילו תסרוקות רק על ידי הפניית הפנים שלך למצלמה. זה אומר שאין צורך ללכת לחנות קוסמטיקה ולנסות מוצרי קוסמטיקה כדי לראות אם הם מתאימים לך. בנוסף, היתרונות שנרוויח מהמציאות הרבודה ימשיכו לצוץ בעתיד. וכדי לקצור את היתרונות, אנו צפויים להשקיע ולרדוף אחר פיתוחים הקשורים למציאות רבודה.

האם המציאות המוגברת באמת רק תועיל לנו? האם פונקציות המציאות המוגברת שאנו חווים הן הצורה האמיתית של מציאות רבודה? אני לא חושב שזה בהכרח יועיל. כאשר נעשה שימוש בפונקציית המציאות הרבודה, המסך בו המשתמש מסתכל מומר לנתונים וניתן להחלפה חופשית לקבלת המידע הרצוי על המסך. הבעיה שלדעתי מתעוררת בשלב זה היא בעיית פרטיות. ניצול לרעה של מידע המיקום של המשתמש המשמש במציאות רבודה עלול להוביל לפשעים, ומידע אחר יכול להידלף גם בזמן השימוש באפליקציה. לדוגמה, מעקב אחר פרטי המיקום של המשתמש עלול להוביל לבעיית המעקב, שקובע ללא הרף את מיקומו של המשתמש. ויש בעיה שגם אם רק פרצוף של מישהו מוצג במצלמה, ניתן לדעת את כל המידע האישי של אותו אדם. בנוסף, ככל שמתפתחת מציאות רבודה, הנטייה להסתמך עליה תגבר, ולדעתי אי אפשר להתעלם מהמגמה הזו. כעת, אנשים יכולים לקבל את כל המידע על אדם או חפץ רק על ידי הפניית המצלמה לעברם. לכן, כשיפגשו מישהו בפעם הראשונה, יהיה מיותר לדבר על המידע האישי של זה, ואנשים יהיו עסוקים בצילום המטרה באמצעות הסמארטפונים שלהם. בנוסף, לא יהיה צורך להגיע ישירות לחנות רהיטים או סופרמרקט לרכישת פריטים. חנויות רהיטים וסופרמרקטים יתמודדו עם קשיים כלכליים וייעלמו בזיכרונותינו. כאשר פונקציה חדשה עולה ולוקחת חלק מחיי היומיום שלנו, הדברים הקיימים שהיו אחראים על החלק הזה מאבדים את דרכם. זה יהיה קל להבין אם אתה חושב על רובוטים שמשתלטים על מקומות העבודה של אנשים ואנשים שמאבדים את מקום עבודתם.

לכל אחת מהטכנולוגיות שאנו מפתחים, כמו אינטרנט ורובוטים, יש תופעות לוואי (חסרונות) משלה. זה לא אומר שאנחנו לא ממשיכים בפיתוח שלהם. אנו ממשיכים לרדוף אחר התקדמות כי היתרונות שאנו מרוויחים מטכנולוגיות עולים על תופעות הלוואי (החסרונות). אנחנו מנסים לשפר את תופעות הלוואי, אבל בעיית תופעות הלוואי לא חולפת ומטרידה אותנו תמיד. מציאות רבודה היא טכנולוגיה כמו אינטרנט ורובוטים. בכתיבת מאמר זה, אינני שואף להתפתחות עיוורת המבוססת אך ורק על היתרונות של מציאות רבודה. אני מודע בבירור לבעיות (תופעות הלוואי) של מציאות רבודה ומקווה שיבוצעו שיפורים לחלוטין. ברור שתכונות המציאות הרבודה יהפכו את חיינו לנוחים יותר בעתיד. עם זאת, הטכנולוגיה לא אמורה לגרום לבעיות ולהפוך עבורנו לאבן נגף. עכשיו זה הזמן להכיר תחילה בבעיה.