זהו מסמך נאום פרישה של עובד משרד. כתבנו דוגמאות לסוגים שונים של נאומי פרישה.


נאום ההתפטרות של ראש האיגוד

שלום? לכל מי שהשתתף באירוע זה, כולל נשיא החברה שלנו ○○○, תודה רבה על שהייתם איתי עד הסוף.

חברים יקרים בחברה שלנו! השנה האחרונה עתירת האירועים כבר חלפה ושנה חדשה פרצה. השנה שעברה הייתה פנינה של שנה עבורי, והיא גם הייתה אחת החוויות היקרות בחיי, לאחר ששיתפתי את כולכם בשמחות ובצער. אני זוכרת את ההבטחה שהבטחתי לך בטקס ההשבעה בשנה שעברה. ניסינו לעשות כמיטב יכולתנו לאסוף את דעותיו של כל חבר ככל האפשר ולהיוולד מחדש כאיחוד דמוקרטי יותר. יותר מכל, אני חושב ששפטת היטב כמה הרזולוציה השיגה במהלך השנה. אולם אם אעז לחשוב מנקודת מבטי, נראה שזה השתנה למערכת פעילה בה חברים יכולים להביע את דעתם באופן חופשי. בפרט, הייתה זו שנה שהתפתחה בהדרגה ממערכת ממוקדת מנהלים למערכת ממוקדת חברים. קיימנו גם מספר שיחות עם החברה וניסינו להעביר את הדעות שלנו זה לזה. לכן, במידה מסוימת, אני חושב שנוצרה סביבה שבה נוכל לשתף פעולה אחד עם השני בכיוון הנכון.

יותר מכל, אני חושב שניסיתי לפתוח את אוזניי כדי לאסוף באופן אקטיבי את דעותיכם מעמדת חברי איגודי העובדים ולהניע אותם לפעולה. כתוצאה מכך, למרות שלא השגנו את כל המטרות שרצינו להשיג, כמו ביטחון תעסוקתי, הכנסת שיטת 5 ימים בשבוע עבודה ושיפור רווחה, נראה שהגענו לרמת יציבות מסוימת. אני מאמין שלא יכולתי להגיע ליעד שרציתי ללא האחדות שלכם בהשגת החלטתי בשנה שעברה. אני מבקש מכם להראות את עוצמת האחדות החזקה שלכם ליושב ראש החדש שיירש אותי בעתיד. אני מאמין שהיו"ר החדש ולא אני יאיר את עתיד האיגוד שלנו. שמעתי דברים טובים על היו"ר החדש, אז אני מאוד שמח ומאוד רגוע. לבסוף, אני מקווה שתשיג את התוצאות שאתה רוצה להשיג. כחבר קבוע בחברה, אעבוד קשה עוד יותר בכל מקום שבו אהיה. בעיצומו של לוח הזמנים העמוס שלכם, אני רוצה להודות לכולכם שוב על שהקדשתם מזמנכם לשבת איתנו היום, ואני מאחל לכם בהצלחה בעתיד. כולם, תודה רבה.


9 במאי 2023

○○○ יו"ר איגוד העבודה ○○○


נאום פרישה של מנהל מרכז מתנדבים

יש סיפור שהסתיו הוא עונה של התבוננות ועונה של פרידה. יש אומרים שמזג האוויר הטוב ביותר לפרידה הוא יום גשום, אבל אני לא חושב כך. אני חושב שהסתיו הוא העונה לחזור אחרי שהתגבר על קיץ קשה. אין שמש קופחת או מזג אוויר הפכפך, אבל שמיים גבוהים ומשבי רוח קרירים תופסים את מקומם. העונה הרגועה והבוגרת הזו משולה לבגרות בספרות. זה זמן שבו אתה מרגיש בנוח אחרי הצרות והנסיונות של נעוריך. כמובן שזאת גם העונה שנמשכת לקראת הסוף. זו העונה לסיים ולא להתחיל משהו, וזו העונה לקצור במקום לרוץ למשהו. לכן הלב שלי רועד ואני מאוד נבוך לעמוד כאן. אולי זה בגלל שאני עומד מול אנשים שאני מתגעגע אליהם. אני מצטער לעמוד מול האנשים היקרים שהשתתפו באירוע הזה.

בואו להיזכר בשנים האחרונות. בשנת 1985, כשהמילה "מתנדב" הייתה מביכה, התחלתי להתנדב בהמלצת חבר. מאז, הוא רץ כמו חץ ירייה. יש לי זיכרונות עמוקים מאותם ימים שבהם, בימים הראשונים, הסתפקנו בתמימות ובעבודה התנדבותית ללא תנאים, עזרנו לשכנים מוחלשים ולמתקני רווחה בעצמנו, חלקנו לבבות חמים. ברצוני להביע את כבודי וכבודי למתנדבים שחלקו באותה תקופה שמחות קטנות וגדולות.

השנה מציינים 10 שנים למרכז המתנדבים, והמרכז משמש כמתווך להתנדבות יעילה כצוהר שיטתי למתנדבים. שירות התנדבותי כמשאב חברתי מתנדבים שעושים פעילות ערכית וגאה אתם VIP אמיתי של התקופה הזו. הודות לאנשים האלה, הם אנשים כמו דבורים ופרפרים להפריח פרחים על ידי הפצת זמנם היקר, כישרונותיהם ומרצם לקהילה ולחברה ללא כל עלות. תודה למתנדבים שתמיד מגיעים בריצה ומתרגלים שיתוף בהתלהבות ובהתלהבות כשמישהו מבקש שירות. התרגשתי עמוקות מהזיעה ומהמאמצים של המתנדבים, וזה יהיה בסדר לומר בביטחון שאנחנו במערכת יחסים שבה אנחנו יכולים להתייחס אחד לשני רק על ידי הסתכלות בעיניים שלהם ושמיעת קולם. אולי זו האהדה עם המתנדבים שעובי השנים עשה.

בינתיים אני פשוט שמח. הלב שלי טיהר את עצמו. קיבלתי משכורת תוך כדי העבודה שמתאימה לכישורי ורציתי לעשות. מתנדבים תמיד תמכו בי, תודה על התמיכה והעידוד. אני מרכין את ראשי בכנות להכרת תודה למתנדבים שעשו זיכרונות יפים כמו תכשיטים יקרים שניתן להשיג באמצעות פעילות התנדבותית ארוכת טווח בחיי.

"התנדבות היא בומרנג! התנדבות היא זיכרון חיים!" עם זה בחשבון עזבתי את מקום העבודה המוכר. מתנדבים שתמיד הם תמיכה חזקה עבורי, שחסרים, אני שמח ואוהב את המתנדבים שתמכו בי מאוד. תודה


9 במאי 2023

מגיש ○○○


פרידה מנציג העובדים

שלום לכולם? זה בוקר סתיו קריר. אבי הקשיש התקשר אלי הבוקר. אבי היה סקרן מתי אגיע לעיר הולדתי לחג הזה. שכחתי מזה בחיי היומיום העמוסים לזמן מה, אבל נראה שהחג כבר עומד לנגד עיניי. עכשיו, כשיגיע מחר, אני חושב שאוכל להפסיק לזמן מה את חיי היומיום העמוסים ולבלות חיי יומיום נוחים ורגועים. אני חושב שאוכל לבלות את החגים של השנה בנחת. הסתיו הוא עונה של שפע ופנאי. זו העונה שבה אני זקוק נואשות לזמן לקרוא ספרים. אני מצטער בפני הצעירים שלי, אבל עכשיו אני חושב שאני יכול להנות מהספרים שרציתי לקרוא עד תום ומעושר החגים. תודה רבה על כל הזמן הזה.

לעתים קרובות אנו אומרים "הזמן טס". אני מניח שאני יכול להרגיש את זה עכשיו. זה נראה כמו אתמול כשעשיתי את הצעד הראשון שלי, אבל עברו כבר 18 שנים ו-6 חודשים. הזמן לא עוצר אותנו. כדאי לזכור בבירור שגם כל הקולגות הזוטרים מכם כאן נדחקים לרקע בזמן שקט שחולף. התקופה שהצלחתי לעבוד איתך לצחוק, לבכות ולחלוק את השמחות והצער של החיים הייתה מהנה, אבל עכשיו כשאני נדחקת לריק ריק, אני לא יכולה שלא להרגיש עצובה בו זמנית. בחיים, כשאתה נפגש אתה חייב להיפרד, אבל גם אם אתה נפרד, אנא זכור את הצד הטוב. לא משנה מתי ואיפה תפגשו, אנא זכרו אותי כ"אדם שאתם רוצים לפגוש שוב" ולא כמישהו שלא תרצו לפגוש שוב, וכמי שאפשר ללחוץ איתו ידיים אפילו מרחוק. כשמגיע הזמן לעזוב, אני מתחרט מדוע לא עבדתי קשה כדי שמישהו יוכל לזכור אותי כאדם טוב.

אני מצטער אם גרמתי לך בלי כוונה זיכרונות כואבים או סבל בגללי בזמן שהייתי בחברה. ואם לא הבנתי נכון או פגעתי בך בלי כוונה בגלל המילים והמעשים הרשלניים שלי, אנא הבינו את הפגמים הלא מוסריים שלי וסלח לי בנדיבות. אני רוצה שתדע שהרגשות האלה כנים. אני אזכור את הזמן שבילינו יחד לנצח, כשחשבתי לפגוש אותך כמערכת יחסים יקרה שמגיעה רק פעם אחת בחיים. אנו מאחלים לכל עובדינו בריאות ואושר.


9 במאי 2023

נציג עובדים ○○○


ברכות פרישה מעובדת במשרד בסתיו

הקיץ הזה היה קשה לכולם. החום והשטפונות הרסו רבים מההרים שלנו. זה היה קיץ קורע לב, אבל עכשיו הקיץ עבר והאנרגיה של הסתיו מתקרבת במהירות. ככל שעונות השנה משתנות, נראה שהסתיו הגיע עם החגים שבפתח. חג החג שלנו מתקרב. אני מאחל לך חג שמח ושמח בעונה זו.

אני רוצה להיפרד ממך כאן היום. יש לחגוג את הפרישה בצורה כלשהי, אבל זו תחושת חרטה כנה. השמש הייתה כל כך מבריקה הבוקר בטקס הפרישה. העננים הזורמים היו גם יפים. אור השמש שהסתנן דרך העלים היה גם יפה. אור השמש שפרץ דרך קצות מחטי האורן היה גם יפה. גם אור השמש הזהוב בקצה הדשא היה יפהפה. הקוסמוס הפורח לצד הדרך ושמי הסתיו חסרי הגובה היו שניהם יפים.

הדבר המוזר הוא שהדברים האלה לא קיימים רק היום, הם היו שם בעבר, ותמיד עסקתי בהם, אבל לא הרגשתי אותם בעוצמה כמו הבוקר. הבוקר, השמש, העננים והרוח לא נראו כמו משהו יוצא דופן. אם אעזוב את התפקיד הזה היום ואעזוב את החברה, אחזור להיות חבר בחברה ואהפוך לחבר חדש בחברה. כמו כן, אעשה צעד חדש בתור עולה חדש. ככל שאעשה יותר, כך אתגעגע לחיי החברה שלי. כשהלב שלי מלא געגועים, אני לא יכול להגיד כלום כי אני די חסר מילים. גם ברגע זה אני אובדת מילים בשל צומת הגעגועים והחרטה.

זה היה כבוד גדול עבורי להיות מסוגל לפגוש אותך כאן ולראות אותך פנים אל פנים. מערכות יחסים עם אנשים חשובות מאוד בחיינו. במבט לאחור על 30 השנים האחרונות, אני חושב שהצלחתי להגיע להצלחה כי היו לי עמיתים טובים לצידי. היה לי חבר שניחם אותי כשהיה לי קשה. היו קולגות שהיו משלבים ידיים כשהחברה הייתה בבעיה, והיו אנשים שבירכו אותי כשהתחתנתי וביום ההולדת הראשון של הילד שלי. אם לא הייתי עובד עבור ○○, לא הייתי פוגש אותך. למרות שאני עוזב את החברה הזו מהיום, אני לא חושב שהקשר שלנו מסתיים כאן. אני מקווה שתיזכר כאדם שאתה רוצה לראות שוב וכאדם עם מושב ריק גדול בזיכרון שלך. אז אני פשוט אתרחק. תודה


27 במאי 2023

נציג עובדים ○○○


פרידה אחרונה בעזיבת החברה

הזמן עובר בסדר גמור. אמצע החורף כבר הגיע. בסוף שנה כזו זה מזכיר לי את הדברים שלא עשיתי ואת הטעויות שעשיתי. אני מתחרט מדוע לא הצלחתי. פתאום ראיתי הבוקר את לוח השנה עם המספר 12 ועמדתי שם הרבה זמן בלי לדבר 10 דקות. מה שקרה לי בשנה האחרונה חלף כמו פנורמה. ו-30 השנים שעבדתי בחברה עברו מהר מאוד. מה עשיתי בזמן הזה והאם באמת הייתי בכיר שיכבדו את הצעירים שלי? לאחר חשיבה ארוכה, המסקנה שאליה הגעתי היא 'אני לא יודע'. הרי כבוד או לא זו לא הבחירה שלי. כבר דצמבר. עם סוף שנת 2022, אני עומד לסיים את חיי העבודה שלי.

התחלתי לדאוג יותר ויותר מהזדקנות. בימים אלה, אני חושב לעתים קרובות שאני צריך לקחת אחריות על הגיל שלי. כמה תרמתי לפיתוח החברה במהלך 30 השנים שהייתי בחברה? האם יכול להיות שלא טיפלתי בעצמי ובמשפחתי באמתלה של הסתכלתי רק על החברה? אני לא יודע אם אני לא רוצה להודות בסוג כזה של הזדקנות כי אני לא יכול לטפל בעצמי.

אבל הזמן יעבור, ולפתע עלתה לי מחשבה שגם אני חייבת לקבל את זה. אז הצבתי שתי יעדים לחיי פנסיה מאושרים. ראשית, המטרה הראשונה היא 'הזדקנות חיובית'. הזדקנות חיובית פירושה לאהוב ולעבוד, ללמוד דברים שלא ידעתם עד אתמול, ולבלות את שארית זמנכם עם אנשים אהובים. אולי בשנה הבאה 2023 יעבור רק בלימוד עובדות חדשות ובבילוי עם אנשים אהובים. אז עכשיו אני מנסה לפנות זמן לעצמי ולמשפחתי.

המטרה השנייה היא 'להזדקן בחן'. עלינו להיות מסוגלים לדאוג לאחרים בכבוד. אנחנו חייבים לב שיודע לדאוג לא רק למשפחה שלנו אלא גם לשכנים שלנו. הדבר הכי קשה לאנשים מבוגרים הוא לנסות ללמוד מהדור הבא. עם זאת, אני מרגיש שעצם הרצון ללמוד ללא קשר לגיל זו דרך עבורי להזדקן בחן.

לכל חיי אדם יש סוף ייחודי משלו. אם תלכו בהתמדה בנתיב שנקבע מראש, בוודאי תגיעו לסוף. סוף החיים יכול להשתנות גם עכשיו. כך אחיה את חיי הפנסיה. הצעירים שנותרו שלי, ככל שהתבגרתי, כל דקה וכל שנייה היו כה יקרות. עם זאת, אני לא חושב שהייתי מודע לעובדה הזו כשהייתי צעיר. אני מקווה שלא תבזבז את זמנך כמוך. תודה


21 באוגוסט 2023

נציג עובדים ○○○


נאום פרישה של עובד משרד

שלום לכולם? היום קר עז. מזג האוויר קר מאז סוף נובמבר, והקור חמור יותר בדצמבר. בקצב הזה, האדמה והצמחים צפויים לקפוא לפני בוא האביב. יש שאומרים שזה היופי בחורף, אבל לי, שסובלת מהרבה קור, זה ממש כואב. עם זאת, אומרים שהאביב יפה כשהחורף קר. אם החורף לא קר, זה בגלל שיש הרבה מזיקים באביב שמגיעים. לכן, המשאלה שלי לחורף חם היא מחשבה אנוכית על השגחה טבעית. אבל זה נכון שהלב שלי מרגיש קר יותר עכשיו בהשוואה למזג האוויר בדצמבר. הסיבה לכך היא שדצמבר האחרון, שמסיים את השנה, הוא גם האחרון בחיי החברה.

אחרים אולי מסכמים את השנה, אבל בימים האחרונים הסתכלתי אחורה על כמעט 10 השנים שעבדתי בחברה. בין אם הייתי אדם הכרחי או מיותר כחבר בארגון, ואיך הייתה האנושיות שלי כקולגה. עם זאת, זה נכון שעבדתי קשה כדי להסתגל היטב לחיים הארגוניים. בהתחלה חשבתי שכל מה שאני צריך לעשות זה לעשות את העבודה שלי כמו שצריך. לא חשבתי שהארגון חשוב. עם זאת, הגעתי להבנה שחברה פועלת בסופו של דבר בכוח של כל האנשים, כלומר בכוח של ארגון, לא בכוח של אדם אחד. למדתי כמה חשוב להסתגל לחיים הארגוניים. עכשיו, בתור בכיר שעוזב את החברה הזו, יש משהו שאני רוצה מהצעירים שלי. יש לקוות שצעירים יציגו תדמית חזקה של נכונותם להבין את מאפייני הארגון כעמיתים שפגשו בארגון ולהשתתף באופן פעיל במחשבות הממונים עליהם בראש ידידותי. רק כך תוכל להפוך לאדם מוכר והכרחי בארגון. כמו כן, בתפקיד המנהיג יש צורך לראות דרך הכיוון של הנהלת החברה ולהבין אותו בצורה מדויקת לחברי הארגון. מנהיגים חייבים להוביל בכיוון אחד ולהעצים את חוזק הארגון ואת תדמיתו של המנהיג. חיי החברה שרציתי היו כאלה, אבל נראה שהם לא הלכו חלק כמתוכנן. עכשיו, אני הולך לחיות חיים נוספים מתוך הארגון שנקרא החברה. תודה רבה על החברה עד כה. אני מאמין שאני עומד כאן היום כי הממונים עלי הדריכו ועזרו לי לעבוד במשך כמעט 30 שנה.

אני גם רוצה להביע את תודתי לעמיתיי שעבדו איתי. הסיבה לכך היא שהם עזרו אחד לשני קרוב יותר מכל אחד אחר בזמנים של אושר, עצב וקשיים, וחלקו את השמחות והצער. אני לא חושב שהפרידה הזו היא לנצח. לכן הצעדים ליציאה אינם כבדים. אני אוקיר את הקשר הזה. תודה על כל הזמן הזה.


21 באוגוסט 2023

פרש ○○○


נאום פרישה של עובד מדינה

ברצוני להביע את תודתי לכל הנוכחים כאן שהגיעו לטקס הפרישה שלי למרות לוחות הזמנים העמוסים ונתנו מילות ברכה ועידוד. אני לא יכול שלא להבין את ארעיות הזמן כשאני אישית עומד בפני פרישה, שחשבתי עליה כעסק של מישהו אחר לא מזמן.

העובדה שאני עוזב אחרי 35 שנות שירות ציבורי נותרה בצער בלבד, ויש לי רגשות מעורבים כשהאירועים השונים של השנים האחרונות עוברים במוחי כמו סרט. שמרתי על השירות הציבורי כייעוד שלי במשך 35 שנים. אני חושב שהיום זו ברכה גדולה שקיבלתי בזכות חסדם של אנשים רבים, ואני רוצה לנצל את ההזדמנות להביע את תודתי.

במבט לאחור על חיי השירות הציבורי הקודמים, נראה שזה דבר מאוד קשה לאדם לבלות כל חייו ללא חרטות. כשאני מתקרב לגיל הפרישה שלי, נראה שאין דבר אחד או שניים מצערים. "קונפוציוס" אמר שאם אתה לא נוטע עצים כשאתה צעיר, לא יהיה צל לנוח כשאתה זקן. אני מאוד מודאג לגבי כמה צללים אני יכול לנוח כיוון שלא השארתי במה להתגאות ולא התכוננתי לפרישה.

נראה כאילו אתמול הייתי בתפקיד ציבורי לפני 35 שנה עם צעירים וחלומות מלאי תקווה למזל טוב. עם זאת, השנים הבלתי פוסקות זרמו בדממה והגיעו היום. במבט לאחור על הימים האחרונים, עברתי אינספור דברים שאני לא יכול לספור. אני והתושבים המקומיים חלקנו את השמחות והצער של החיים, לפעמים כמשפחה, ולפעמים כשכנים, באותן מחשבות. היו הרבה פעמים שהרגשתי שמחה וצער בזמן העבודה. באתי לפרוש, סוף השירות הציבורי שלי, תוך שמירה על אותם עקבות יקרי ערך ויקרים. עם זאת, אנסה להראות לכולם שאני חי חיים אחרים בחריצות על ידי התקדמות לחברה, רואה בה התחלה חדשה, לא סוף. תמיד אמשיך בחיים כאלה המשמשים דוגמה לאחרים, ואשתדל לשרת ולהתמסר לחברה.

גם אם אעזוב, לא אלך רחוק, אהיה לידך, ונוכל להיפגש שוב בכל עת. כולי תקווה שבכל פעם ובכל מקום שניפגש, נוכל להתאחד בשמחה ולחלוק שיחות. כאשר יש אירוע גדול במשפחה שלך, אנא צור איתי קשר ואהיה בטוח להשתתף.

ברצוני להביע את תודתי לכל חברי לעבודה על שיתוף הפעולה וההתחשבות הבלתי חוסכים בזמן העבודה המשותפת במקומות עבודה שונים. אני רוצה להביע את תודתי לתושבים, שתמיד צחקו ובכו יחד באתר המקומי, על שהפכו היום לטקס פרישה מכובד. תודה


21 באוגוסט 2023

עובד מדינה ○○○


מכתב פרישה נכתב בצער

עמיתים! תודה רבה על כל הזמן הזה. לעתים קרובות אנו אומרים, "הזמן הוא כמו מים זורמים". אני מניח שאני יכול להרגיש את זה עכשיו. זה נראה כמו אתמול כשעשיתי את הצעד הראשון, אבל 16 שנים ו-6 חודשים כבר עברו. הזמן לא עוצר אותנו. כדאי בהחלט לזכור שגם הג'וניורים כאן נדחקים לרקע בזמן שקט שחולף. הזמן הוא כמו רכבת אקספרס שיוצאת למסע ארוך. למדתי הרבה בתקופה ההיא שעברה בחוסר אונים. במשך יותר מ-16 שנים פגשתי אינספור לקוחות בתחום. שם פגשתי דמויות בולטות חברתית ולפעמים אנשים שישבו בעמדות כוח גבוהות. פגשתי גם אנשים עם מוגבלויות וקשישים שחיים לבד. הצלחתי לראות אינספור חתכים לא אחידים של הצללים קורעי הלב החיים בחושך ללא חשמל או גז. נכון שלמדתי שיעורים רבים וצברתי כוח בכל פעם שאני אסירת תודה על שהצלחתי להתאמץ במקום שלי ולהישאר כבסיס חיי.

אי שם בדרום מזרח אסיה, אומרים שיש דרך ייחודית לתפוס קופים. אם שמים בננה בקופסה קשורה לעץ ומחוררים חור קטן, הקוף מכניס את ידו דרך החור הקטן ותופס את הבננה ולא יכול להוציא את ידו. אנשים באים לתפוס את הקוף, אבל הקוף פשוט קופץ ומטה ולא מרפה מהבננה. למרות שהקוף מסוגל למשוך את ידו מהחור כשהבננה משתחררת, הקוף בסופו של דבר נתפס. אני גם כמו קוף. אני חושב שהגיע הזמן להוריד את עול החיים הכבד, לקבור את התקופה הארוכה שחייתי בשאננות בשנים. נהניתי מהפעמים שהצלחתי לעבוד איתך, לצחוק, לבכות ולחלוק איתך את השמחות והצער של החיים. אולם, כעת, כשאני נדחף לחלל ריק, אין דרך להדחיק את ליבי העצוב.

בחיים, כשתיפגשו, בהכרח תיפרדו, אבל גם אם תיפרדו ממני, אנא זכרו רק את הצד הטוב שבי. בכל פעם ובכל מקום שאתה פוגש, אנא זכור אותי כמישהו שאתה רוצה לפגוש שוב, לא מישהו שאתה לא רוצה לפגוש שוב. אנא זכור אותי כאדם שאתה יכול ללחוץ איתו ידיים אפילו מרחוק.

אני מתנצל אם גרמתי בלי כוונה לזכרונות כואבים או סבל בגללי בזמן שהייתי בחברה. ואם לא הבנתי נכון או פגעתי בך בלי כוונה בגלל המילים והמעשים הרשלניים שלי, אנא הבינו את הפגמים הלא מוסריים שלי וסלח לי בנדיבות. אני אזכור את הזמן שבילינו יחד לנצח, כשחשבתי לפגוש אותך כמערכת יחסים יקרה שמגיעה רק פעם אחת בחיים. אני מקווה שמנהלת הסניף שהעניקה לי אהבה ואושר חמים, וכל הקולגות שלי, יפעלו יחד כדי להפוך את זה למקום עבודה טוב ולסניף טוב. לסיום, אני מרכין את ראשי לכולכם ומודה לכם שוב מקרב לב, ומאחל לכל העובדים בריאות ואושר.


21 באוגוסט 2023

נציג עובדים ○○○


מאמר פרישה בבית החולים

שלום לכולם? היום אני מקיים טקס פרישה בבית החולים שלנו כדי לסיים את שנתי ה-25. בניגוד למה שקיוויתי לפרוש בגיל 60, החלטתי להפחית בהדרגה את עומס העבודה, ועבדתי עד עכשיו. בינתיים שלחתי עובדים רבים ואמרתי שלום. ברגע שאני עומד על הפודיום למסור ברכות משלי, במיוחד את כתובת הפרישה, אני מרגיש תחושה מוזרה שלא הרגשתי מעולם.

אנשים אומרים לעתים קרובות שסיפור חייהם הוא דרמטי, כמו סאגה. גם אני, קצת בלי בושה, חושב ככה. אדבר על רחמים עצמיים, גאווה ומחויבות למשך שארית חיי.

התביישתי מאוד בשנים שחלפו, וחשבתי שאני חי חיים עזים בכל כוחי ולא מנסה למלא את החסרונות שלי. אבל עכשיו אני אסיר תודה שאני יכול להניח את זה לאט לאט ולצחוק.

אני אדם בר מזל. אני חי בכך שאני מרגיש את זה עם הלב שלי, לא רק במילים, כמו הרשעה נחרצת. בפרט, ב-3 השנים האחרונות, קיבלתי אהבה משתפכת מהמשפחה, החברים והקרובים שלי גם בזמנים קשים, בודדים וקשים. בזכות העידוד שלהם, אני אסיר תודה על כך שהצלחתי לבנות את עצמי מקריסה. כמו כן, אני אסיר תודה על מערכת היחסים היקרה שגרמה לי להבין שאם אני פותח את הראש בחיי היומיום, העולם נראה אחרת, ואני מנסה לא לשכוח את זה.

מאז ילדות, שבח לזולת נחשב לסגולה. אם הוא שיבח את עצמו, הוא נתפס כאדם בוסר שהיה יהיר ומתחסד. ככל שהנמוך יותר וככל שהוא מחמיר יותר, הוא מוכר יותר תרבותי וצנוע כאדם טוב. נראה שדווקא הדור שלנו בשנות ה-60 שלנו היה יותר כזה.

עם זאת, לחיות חיים ארוכים, לפעמים יש מקרים שבהם אתה צריך שבחים, עידוד ואהבה קיצונית אפילו לעצמך. אלה שבכו אי פעם בפנים בעודם דואגים למשפחתם בצחוק רב ושרו תקווה ברצינות, אני חושב שאני יכול להזדהות עם מה שאמרתי. אני רוצה למקם את עצמי במקום נמוך למרות שאני חי קצת רחוק מאמצע החיים הקודרים שלי פעם. עם זאת, אני רוצה להזדקן בחן על ידי שיתוף ברגשותיי במראה בטוח שאינו נופל בפיתוי של זלזול עצמי. עכשיו, אני רוצה להיות אדם שמשבח את עצמי קצת יותר מדי, אבל זה לא הופך לפגם גדול.

אני מאמין שהערכה עצמית וביטחון עצמי יהפכו לחיוניות החיים והזדמנות לשיקוף עצמי. אני חושב שזה אפשרי רק אם אני מסוגל לאהוב את עצמי קודם כל בתור הדמות הראשית של חיי, להסתכל על העולם במו עיניי ולפתוח את דעתי לחלוק עם שכני. תמיד אהיה אסיר תודה בראש פתוח, לא בן 60 דברן שנקבר בעבר והופך לנרקיסיסט ומתערב בכל דבר. אני אחיה בשפע של שיתוף והתבוננות בחיים. אני מקווה שיהיו לי עיניים בהירות ומאירות לכבד ולעודד את עצמי שפועל בראש נינוח, ולנזוף בעצמי בכל פעם שאני עצלן.

הגיע הזמן שאסתכל לאט מתחת לרגליים ולרדת בצעדים מופחתים. אעיר מחדש את ההחלטה הראשונית הנחושה שעשיתי בלב רועד לפני יותר מ-40 שנה, ואחיה בשחרור, בהכרת תודה ובענווה כחברים שלי. תודה חבר 'ה.


22 באוגוסט 2023

נציג עובדים ○○○


הודעת פרישה מאכזבת

שלום? תודה לצוות שאיפשר את האירוע הזה היום. אני רוצה להביע את תודתי הכנה לקשישים, קרובי משפחה וחברים שנכחו למרות לוחות הזמנים העמוסים שלהם. לא ידעתי שהצורך לעזוב עבודה בה עבדתי במשך 32 שנים היה כל כך מרגש בלבי. אני מאוד מודה לצוות שעבדתי איתו לאורך השנים.

המקום בו עבדתי היה מקום שהייתי מאוד אסירת תודה עליו. זה נתן לי תחושת ערך, עזר לי להצמיח את האישיות שלי, ונתן לי אושר ומשפחה. הזיכרונות שלי מ-35 השנים האחרונות חולפים כמו סרט. יכולתי לקיים חיי עבודה מאושרים כל כך, כי הקשישים שלי נתנו לי את דריסת הרגל שהזיעה והעבודה הקשה שלהם נתנו לי כבונוס. אם יש מישהו שחווה איתי מחשבות לא נוחות במהלך התקופה שהייתי איתך, זו אשמתי, אז אני מבקש את סליחתך לאחר הזמן הזה. אני מאמין שזה קרה תוך כדי תהליך העבודה מתוך מחשבה שיהיה טוב אחד לשני. עכשיו כשאני חושב על זה, יש חלקים שאני אישית מתחרט עליהם. למרות שהפרישה שלנו הוחלט עם הצטרפותנו לחברה, אני חושב שהתרשלנו בהכנות לפעולת החיים השנייה לאחר הפרישה. אני חושב שזה יהיה טוב עבור זוטרים להתכונן מראש ולהתכונן לחיות את המערכה השנייה של שארית חייהם כהכנה לאחר הפרישה. אני מקווה שלא תדאג מה לעשות עכשיו כמוני.

לא אשכח את תודתי לכולכם שעזרתם לי לפרוש במצב בריא. אני מאחל לך ולמשפחתך בריאות ובהצלחה. עד כה, הייתי ממש מאושר. עכשיו אני הולך לארוז את המזוודות ולתפוס את הרכבת הבאה. את הזיכרונות המשמחים אשאיר מאחור. אם יש זכרונות שפגעו בך או גרמו לך עצב, אני אשים אותם בתרמיל ואלך. אקח את כל הזכרונות שאני מהסס להשאיר או לקחת איתי. אעיף את הזיכרונות הרעים עם הרוח, אכניס את האהבה והאושר שהענקת לי בלבי, ואצא לתחנה חדשה עם זרעי האומץ והתשוקה כזיכרונות. יהיו ימים שבהם יורד גשם ורוחות, ויהיו ימים שבהם השמש תזרח בבהירות. אני מבטיח לא להיות מתוסכל בכל מקרה, ואני אסיים את נאום הפרישה שלי עכשיו. תודה


22 באוגוסט 2023

נציג עובדים ○○○