אנחנו צריכים לקבל חיסון נגד שפעת כל שנה. בואו לגלות מדוע כדאי לכם לקבל חיסון נגד שפעת כל שנה על ידי התבוננות במאפיינים של נגיף השפעת וכיצד למנוע ולטפל בשפעת.


עונת החיסונים נגד שפעת הגיעה עכשיו. בימינו אנו שומעים לעתים קרובות בחדשות ששפעת עלולה להפוך למגיפה גדולה. אם נחזור כמה שנים אחורה, הייתה תקופה שכל העולם היה מושפע משפעת החזירים. באופן זה, המחלה הנקראת שפעת מושרשת בשקט בחיינו. עם זאת, התפיסה הרווחת של שפעת היא שזו פשוט הצטננות קשה. כעת, בואו נלמד על מניעה וטיפול בשפעת, שהיא מחלה זיהומית ויראלית מייצגת.

שפעת, או שפעת, היא מחלה ויראלית. לכן, על מנת להסביר את השפעת, איננו יכולים להימנע מלסביר את הנגיף. כדי להסביר וירוס בצורה פשוטה ככל האפשר, וירוס הוא מסה של חומר אורגני המכילה הוראות ספציפיות. ניתן לסכם את הפקודה הספציפית הזו בשני חלקים. "תגדיל את המספר!" "התפשטות רחבה!" ההוראות הנדרשות לביצוע שתי הוראות אלו רשומות ברצפים של מולקולות חומצת גרעין, ומולקולות הליבה של חומצת גרעין אלו מוקפות בקפסיד העשוי מחלבון. זהו המבנה הבסיסי ביותר של וירוס.

שפעת, אשר מוסברת במאמר זה, היא גם מחלה הנגועה בנגיף השפעת. ניתן לסווג באופן נרחב את נגיפי השפעת לשפעת A, B ו-C, והסוג הנפוץ ביותר הוא סוג A. בוודאי שמעתם בחדשות שמות וירוסים כגון H1N1 או H5N1, ואלה הם שפעת מסוג A. בשם זה, H (המגלוטינין) ו-N (נוירמינידאז) מתייחסים לחלבונים ספציפיים הכלולים בקפסיד של הנגיף שתואר לעיל. ישנם 18 סוגים של H ו-11 סוגים של N, בהתאמה, והשילוב שלהם קובע את סוג הנגיף. כלומר, תיאורטית, ישנם 198 סוגים של נגיפי שפעת A.

האם הכרת סוג הנגיף יכולה לסייע במניעת שפעת? אחד הדברים הנפוצים ביותר שאתה שומע על שפעת הוא שאתה צריך לקבל את החיסון שוב בכל עונת שפעת. זה ידוע כי נגיפי השפעת עוברים מוטציות במהירות, והופכים לזן שונה לחלוטין תוך שנה. אבל זה נכון רק חלקית. סיבה נוספת שבגינה יש צורך בחיסון מחדש היא מכיוון שאיננו יודעים איזה סוג של וירוס יהיה נפוץ. כפי שהוסבר קודם, יכולים להיות 198 סוגים שונים של וירוס שפעת A. בין אלה ישנם כ-10 מינים המועברים בעיקר לבני אדם. אילו מהנגיפים הללו יהיו נפוצים ניתן לדעת רק כאשר עונת השפעת בפתח, ויש להכין את השפעת בהתאם כדי למנוע את השפעת. למעשה, מגיפת השפעת שהתרחשה באביב 2015 נגרמה בדיוק מהתחזית השגויה הזו. מסיבה זו, גם אם אותו מין נפוץ, הוא עובר מוטציה לזן ששונה משמעותית מהנגיף המקורי לאחר שנה, ולכן חיסון מחדש נגד שפעת נחוץ מדי שנה.

למרות מדיניות החיסונים, אין שנה שבה אין מקרי שפעת. לכן פותחו לא רק חיסונים אלא גם טיפולים רבים לשפעת. הטיפול המייצג ביותר הוא טמיפלו. טמיפלו היא תרופה כל כך יעילה שה-CDC האמריקאי ממליץ על מתן תוך 48 שעות לחולים בסיכון גבוה לפתח סיבוכים. טמיפלו זו פועלת על חלבון N של נגיף השפעת שתואר לעיל. תפקידו של חלבון N הוא לעזור לנגיף להתרבות ולאחר מכן להשתחרר מהתא, וטמיפלו מונעת התפשטות נוספת של הנגיף על ידי עיכוב תהליך זה.

ככאלה, עקרונות המניעה והטיפול בשפעת, מחלה ויראלית, מבוססים על המאפיינים המדעיים של נגיף השפעת. זה חל לא רק על מחלות כמו שפעת, אלא גם על כל המחלות שבני אדם יכולים לחלות בהן. זו הסיבה שהתקדמות במדע בסיסי הכרחית לפיתוח הרפואה.