"יובל נח הררי" טוען שהיכולת לתקשר ולשתף פעולה היא היכולת הבסיסית היחידה שמבדילה בין בני אדם ליצורים אחרים. אני לא מסכים עם דעתו.


בספר 『Homo Deus』 אומר 『יובל נח הררי』 שהתכונה האנושית שאפשרה לבני אדם לשלוט בכדור הארץ היא היכולת לתקשר ולשתף פעולה. לטענתו של יובל נח הררי שני יסודות עיקריים, כי היכולת לתקשר ולשתף פעולה היא היכולת הבסיסית המבדילה את בני האדם משאר היצורים.

ראשית, הסיבה החשובה לבני אדם להיות בראש שרשרת המזון היא שהם היו מסוגלים להגיב בצורה גמישה למצבים שונים. "יובל נח הררי" טוען שמה שמאפשר זאת הוא היכולת להתמודד עם המורכבות של התקשורת האנושית, שהיא עדיפה בהרבה מזו שמציגה תקשורת של יצורים חיים אחרים.

בנוסף, "יובל נח הררי" טוען שהסיבה שבני אדם הצליחו להכריע יצורים חיים אחרים ברמה ללא תחרות הייתה משום שהאפשרות לשיתוף פעולה בקנה מידה גדול הייתה אפשרית. הטענה היא שאם שיתוף פעולה בקנה מידה גדול לא היה אפשרי, בני האדם עדיין היו מתחרים עם יצורים חיים אחרים או היו מתקשים להראות הבדלים משמעותיים במידה שהם עושים כעת.

הטיעון הזה ב"יובל נח הררי" נראה מספיק משכנע, ובהתחשב במאפיינים של בני אדם שאנו חווים בחיינו, הוא לא מרגיש שהוא שגוי במיוחד. עם זאת, אין בסיס ספציפי ואובייקטיבי לכך ש"יובל נח הררי" אומר שהגורם הגדול ביותר שמייחד את בני האדם הוא היכולת לתקשר ולשתף פעולה. במידה מסוימת, ידוע כי היכולת להתמודד עם מורכבות התקשורת לתגובה גמישה ואפשרות לשיתוף פעולה רחב היקף, כפי שהציע "יובל נח הררי", הם מאפיינים של בני אדם המבדילים אותם מבעלי חיים אחרים. עם זאת, ניתן לומר שרק לדעתו הסובייקטיבית של "יובל נח הררי" מאפיינים אלו לבדם אפשרו לבני האדם לשלוט בכדור הארץ.

בנוסף, "יובל נח הררי" אומר כי אינטליגנציה ויכולת יצירת כלים לא מילאו תפקיד משמעותי בסיבת השליטה של ​​בני האדם בכדור הארץ, אך גם לכך אין ראיות. מחקרים רבים שנערכו עד כה תומכים בעובדה שהאינטליגנציה ויכולת יצירת הכלים הושפעו לא פחות מתכונות אנושיות ייחודיות כמו היכולת לתקשר ולשתף פעולה. מחקרים מסורתיים העלו שיותר מכל דבר אחר, הליכה זקופה היא הגורם הגדול ביותר שהופך את בני האדם למיוחדים. הסיבה לכך היא שכאשר בני האדם הפכו להיות מסוגלים ללכת זקוף, הם יכלו להשתמש בשתי הידיים בחופשיות כדי ליצור ולהשתמש בכלים, מה שהגדיל את יכולת המוח שלהם. הסיבה לכך היא שככל שהיא גדלה בהדרגה, גם האינטליגנציה שלה התפתחה. אומרים שהאוסטרלופיתקוס אפרנסיס, המכונה האדם הראשון, הצליח ליצור ולהשתמש בכלים פשוטים ביד. Homo habilis, שהופיע לפני 2 מיליון שנה, הוא, כפי שמעיד שמו, אדם המשתמש בכלים. מה שחשוב כאן הוא שרק עד Homo habilis נוצר מרכז שפה במוח האנושי, והשפה היא הגורם החשוב ביותר בתקשורת ובשיתוף הפעולה האנושי. בסופו של דבר, כשאנשים הלכו זקופים, התפתחו יכולות האינטליגנציה ויצירת הכלים שלהם, וזה אומן, מה שאפשר להם להשתמש במוחם בצורה חופשית יותר, מה שאפשר להם להשתמש בשפה. ניתן לראות במיומנויות תקשורת ושיתוף פעולה תוצרי לוואי של פיתוח אינטליגנציה מעולה. לכן, ניתן למצוא ממחקרים קיימים כי הטענה לתקשורת ושיתוף פעולה תוך שלילת אינטליגנציה ביכולות אנושיות מיוחדות היא כשלעצמה סותרת. במקרה זה, נכון להתייחס להליכה זקופה כגורם המבדיל ביסודו את בני האדם מבעלי חיים אחרים. הסיבה לכך היא שהליכה זקופה העניקה לבני אדם יכולות מיוחדות באינטליגנציה, יצירת כלים, תקשורת ושיתוף פעולה. כמובן, אני בשום אופן לא בטוח שהליכה זקופה היא הסיבה שבני אדם הגיעו לשלוט בכדור הארץ. זה רק מפריך את דעתו של "יובל נח הררי" שרק תקשורת ושיתוף פעולה מייחדים את בני האדם.

"יובל נח הררי" טוען כדלקמן מדוע נמלים ודבורים, ששיתפו פעולה באופן שיטתי אפילו לפני ההומו סאפיינס, לא הצליחו לשלוט באנושות או בכדור הארץ. למרות שנמלים ודבורים מתאפיינות בשיתוף פעולה בצורה מאוד מתוחכמת, הן אינן מסוגלות לתקשר זו עם זו, לבקר אחת את השנייה ולשפר מערכות חברתיות. דוגמה מייצגת היא שגם כאשר מתמודדים עם איום סביבתי חדש או הזדמנות חדשה, אי אפשר לגיליוטין את מלכת הדבורים ולהתחיל מהפכה להקמת רפובליקה. אבל אני רוצה להפריך כאן. האם באמת בגלל כישורי התקשורת המעולים של בני האדם הם גרמו למהפכה הצרפתית ופיתחו את האינטרנט, שאפשרו תקשורת רחבה ומהירה הרבה יותר מבעבר? ביסודו של דבר, אני חושב שדעתו של "יובל נח הררי" שלנמלים ודבורים יש כישורי שיתוף פעולה מצוינים אך חסרות כישורי תקשורת גם חסרת בסיס. עם זאת, נמלים ודבורים, שיכולות שיתוף הפעולה שלהן טובות בהרבה מבני אדם, אינן יכולות ליצור את האינטרנט. זה יכול להתפרש רק כנובע מההבדל בין האינטליגנציה לחשוב על משהו שיכול לחבר את כל חלקי העולם כמו האינטרנט באמצעות גלי רדיו, לבין היכולת ליצור כלים הנקראים מחשבים. אם לנמלים ולדבורים הייתה יכולת אינטליגנציה ופיתוח כלים לפתח את האינטרנט, הן היו מתפתחות כך. לכן, ניתן להפריך לחלוטין שרק תקשורת ושיתוף פעולה הופכים את בני האדם למיוחדים.

מהסיבות, הראיות והנתונים הללו, אני חולק לחלוטין על דעתו של "יובל נח הררי", לפיה המאפיין הבסיסי והמיוחד של בני האדם שאפשר להם לשלוט בכדור הארץ הוא היכולת לתקשר ולשתף פעולה.